HomeDział technicznyNapraw to samWymiana osłony tarczy (piasty) tył [G]

Wymiana osłony tarczy (piasty) tył [G]

Wymiana osłony tarczy (piasty) tył [G]

Witajcie
Jako, że ostatnio walczyłem trochę z hamulcami, to dzielę się spostrzeżeniami z wymiany osłony tarczy tył - wymiany piasty. Ponieważ aby wymienić osłonę tarczy tył należy zdemontować piastę koła. Czyli dwa w jednym.
Nie będę się rozpisywał dogłębnie od zdjęcia koła do zacisku, tarczy hamulcowej bo to możecie doczytać w moim manualu z Wymiana tarcz i klocków - Opel Astra [G]
Narzędzia dodatkowe potrzebne to oprócz wymienionych w manualu "Wymiana tarcz i klocków - Opel Astra [G]" potrzebujemy:
- osłonę tarczy hamulcowej tył oryginał GM 90498290 - 42 zł
- nasadkę krótka 16` 1/2 cala
- grzechotka 1/2 cala
- młotek
- śrubokręt z nasadką do uderzania młotkiem
- przyda się też zestaw do wkręcania tłoczków hamulcowych (już się dorobiłem) w poprzednim manualu używałem prowizorycznego narzędzia ;-)
1. Osłona tarczy hamulcowej
fot19182. Jak widać na załączonym zdjęciu osłona tarczy jest w opłakanym stanie, wręcz się rozleciała w rękach.
fot19193. Zaczynamy od wewnętrznej strony odłączając od piasty wtyczkę od ABS-u.
fot19204. Następnie odkręcamy do połowy gwintu 4 nakrętki nasadką 16`, bez problemu można zrobić to grzechotką i krótką nasadką. Nakrętki odkręciłem bez problemu, wcześniej spryskałem środkiem WD40.
fot19215. Teraz za pomocą młotka i śrubokrętu z nasadką do uderzania oddzielamy piastę koła od elementu zaznaczonego na zdjęciu. Oczywiście robimy to z wyczuciem i z każdej strony, gdy piastę oddzielimy, odkręcamy wcześniej poluzowane nakrętki od piasty.
fot19226. Wymieniamy zużytą osłonę ewentualnie piastę i skręcamy w odwrotnej kolejności. Przy okazji rozebranych hamulcach proponuję przeczyścić zaciski i miejsca montażu klocków hamulcowych, sprawdzić stan i zakonserwować osłony cylinderków.
fot1923Czas pracy przy jednym kole zajął mi około 1,5 godziny ze złożeniem wszystkiego, czyszczeniem i przeglądem hamulców.

benypb

 

Wszelkie materiały, informacje, pliki, rysunki, zdjęcia itp. dostępne w Serwisie www.astra.auto.pl nie mogą być kopiowane,
publikowane i redystrybuowane bez pisemnej zgody autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.