HomeDział technicznyNapraw to samWymiana sprężarki klimatyzacji [F]

Wymiana sprężarki klimatyzacji [F]

Wymiana sprężarki klimatyzacji [F]

Sprężarka w Astrze F z silnikiem x16xel jest zamocowana 6 śrubami trzy od strony paska wieloklinowego a trzy od strony komory silnika.
By odkręcić wygodnie sprężarkę musimy:
1. Podjechać do klimiarzy na odciągnięcie czynnika, no chyba że czynnik się sam odciągnął i mamy pustkę w rurkach. Możemy to sprawdzić odkręcając czarną nakrętkę na jednym z węży wysokiego ciśnienia i wciskając zaworek.

2. Podnieść prawą stronę tak na 330mm, zdjąć koło, pod pozostałe koła pakujemy kliny. zdjąć płytę pod silnikiem, ewentualnie osłonę paska wieloklinowego.

3. Odczepić prawie całe prawe nadkole i odgiąć je do tyłu tak by nie plątało się przy wykręcaniu śrub sprężarki.

4. Zdemontować obudowę filtra powietrza, bo wtedy jest (wg. mnie) łatwiej odciągnąć rolkę napinacza.

Filtr zdjęty
fot17666. Mało miejsca na klucz do naciągu napinacza, u mnie wlazł Proxxon Slim Line zdecydowanie bardziej płaski od zwykłego klucza.
fot1767Do odciągnięcia napinacza zatrudniłem coś na kształt łyżki monterskiej, ponieważ nie wiem czy napinacz można zablokować w pozycji otwartej u mnie był cały czas naciągnięty.
fot17687. Poluzować delikatnie śrubę spinającą sprężarkę z przewodami ciśnieniowymi, nie odkręcać! Po lewej widać pompę wspomagania.
fot17698. Po naciągnięciu napinacza oczom naszym ukazuje się zaginiona śruba sprężarki, odkręcamy je bez problemu i pozostałe dwie koleżanki.
fot1770fot17719. Teraz włazimy pod auto. Gdy zlokalizujemy tył spręzarki. Widzimy łapę która ją trzyma oraz trzy śruby które mocują sprężarkę do łapy. odkręcamy dwie z nich wyłazimy i odkręcamy przewody od spręzarki, odkręcamy ostatnią śrubę podtrzymując naszą sprężarkę dłonią by nie zaliczyła gleby i nie nałapała paproszków do kanałów.

Jeżeli nie mamy zapasowej sprężarki, to to mamy problem. Układ klimatyzacji nienawidzi wilgoci, musimy w jakiś sposób zabezpieczyć otwartą ranę i zatkać czymś oba króćce, najlepiej silikonowymi korkami bo zwykła guma może (nie musi) się rozpuścić.
fot177210. Najlepiej by było oczyścić końcówki z pyłków itp. ale jest kiepski dostęp. Można założyć gumowy czysty woreczek (prezerwatywa) i go obwiązać. by podczas jazdy nic się tam nie dostało. Inwencję twórczą pozostawiam wam.
fot1773Ja do swojej spręzarki miałem fajne metalowe zaślepki i uszczelkę więc od regeneracji aż do montażu po zalaniu była hermetycznie zamknięta.

11. UWAGA zanim założymy sprężarkę trzeba kilkanaście razy zakręcić wałem sprężarki można to zrobić poprzez wkręcenie ściągacza sprzęgła i kluczem albo specjalnym narzędziem które można kupić na Allegro lub zrobić sobie coś podobnego, by olej dobrze się rozprowadził po tłokach.
Sprawdzamy czy coś się nie przykleiło na powierzchniach mocujących obudowę sprężarki.

12. Przykręcamy luźno trzy śruby z przodu, klnąc przykręcamy trzy śruby z tyłu, bardzo się przydaje przegub Cardana.
fot177413. Odkręcamy zaślepkę portów w sprężarce i natychmiast pakujemy nowe uszczelki i wkładamy króćce, uszczelki smarujemy olejem PAG by wszystko ładnie weszło.
Tu muszę nadmienić że kupiony oryginalny zestaw regeneracyjny do sprężarki zawierał takie oto uszczelki które nijak się nie miały do tych które powinny być w mojej spręzarki, na szczęście bez problemu dostałem je od jednego z Warszawskich sprzedawców części do klimy na Allegro w ciągu jednego dnia. Sama wymiana uszczelek to 3 min.
fot177514. Wszystkie śruby dokręcamy z momentem 24-26Nm. Można użyc Loctite do średnio-mocnych połączeń, zabezpieczy to nam gwinty przed wilgocią i wbrew pozorom ułatwi późniejsze odkręcanie.
"Nowa" sprężarka.
fot177615. Teraz luzujemy napinacz i składamy autko do kupy.
Co jeszcze możemy wymienić? Ano skraplacz, pasuje Nissens 94117, osuszacz - pasuje każdy pasujący , zawór rozprężny. Sporo tego. Do wszystkie dajemy nowe oringi.

FDK

 

Wszelkie materiały, informacje, pliki, rysunki, zdjęcia itp. dostępne w Serwisie www.astra.auto.pl nie mogą być kopiowane,
publikowane i redystrybuowane bez pisemnej zgody autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.